Ingen planer

Lige om lidt er det 6 måneder siden jeg forlod arbejdsmarkedet, men firmaet er ikke helt færdig med mig endnu. Jeg har fået lønseddel 3-4 gange siden med reguleringer, feriepenge og i dag med besked om udbetaling af bonus – så længe det giver penge på kontoen, skal de da bare blive ved.

Jeg får også stadig nyhedsmail fra Havila, selskabet som jeg rejste til Norge med i marts. Jeg kan konstatere, at det var godt jeg tog beslutningen og rejste kort inde i mit seniorliv. Det er blevet langt dyrere og mindre attraktivt for solorejsende. Jeg fik f.eks. 50% rabat – den er nu nedsat til 40% og på en ret dyr rejse kan det hurtigt løbe op i mange penge.

Jeg forstår sagtens at antallet af solobilletter er stærkt reduceret i højsæsonen, men i marts hvor jeg rejste var der kun 270 ombord – der er plads til 640. Det må da være bedre, at der er solgt én seng i en kahyt end ingen.

I dag starter skolesommerferien og der bliver talt sommerferieplaner alle steder. Solveig holder først ferie i august og da hun er chefen følger jeg samme plan 🙂

Jeg har ikke rigtig nogen udlængsel og charterrejser ned til varmen gider jeg ikke – det længste væk jeg kommer bliver nok med Hals-Egense færgen sydpå til Lille Vildmose. Det kan også noget.

Leave a Reply

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *