En skrue for meget

Stakkels lille Robin … det er ikke helt let at holde vandet frostfrit i den her nærmest sibiriske kulde, så jeg måtte ud og hælde varmt vand i skålen. Heldigvis dukkede han op igen kort efter og fik slukket tørsten.

Jeg fodrer fugle året rundt, men om vinteren får de lidt ekstra luksus i form af nødder og æbler.

Det er der andre, der også har opdaget … musene er nemlig tilbage. De nøjes ganske vist med at spise det, der falder ned fra foderpladsen, men de er nu alligevel ikke helt så velkomne. Søde er de, og hvis de bare kunne lade være med at ødelægge alt i skuret, måtte de faktisk gerne blive. Det kan de så ikke, så musekornene er igen fundet frem.

Jeg havde et ærinde i byen i dag, og for 4.-5. gang på en måned begyndte iGo kort efter start at brokke sig over for lavt dæktryk, så turen gik igen forbi OK i Vesterhassing for at fylde luft på.

Jeg ved godt, at lufttrykket falder sammen med store temperaturfald, men så tit er altså temmelig irriterende – og jeg kører endda på 1 år gamle Michelin-dæk, så det er ikke fordi, det er noget billigt skrammel.

Det viste sig da også, at der var en helt anden forklaring: Jeg fandt nemlig en pæn stor skrue i det ene bagdæk i dag. Ikke så mærkeligt, at luften stille og roligt er sevet 😬

Nu holder bilen hos Mekaniker Rasmus og venter på, at han får tid til at lappe. Heldigvis bor jeg i en by, hvor man kan gå til det hele på fem minutter, så jeg behøver den ikke før på fredag, hvor Bob og jeg har en aftale med Dyrlæge Mogens.

Leave a Reply

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *