Fredagstur til ZOO
Hovedattraktionen i Aalborg ZOO er – hvis man spørger Solveig – hverken tigre, isbjørne eller giraffer. Det er i stedet det gigantiske vindmøllehus, hvor man kan stille sig ind og skrige så højt, at folk i den anden ende af Aalborg begynder at kigge mistænkeligt ud ad vinduet. Næsten i hvert fald. Solveig gik til opgaven med en entusiasme, som normalt kun ses hos fodboldfans og børn, der har fået for meget sukker.


Ellers er hun mest glad for at studere søløver og pingviner både over og under vandet. Aber, giraffer og strudse kan de godt pakke sammen. De imponerede tydeligvis ikke den unge dame i dag.

Mormor synes nu ellers den lille 11 måneder gamle orangutang Nusa er noget så skøn. Hun er begyndt at bevæge sig lidt væk fra sin mor og vi fik hende også at se uden mor, mens dyrepasseren forsøgte at give hende lidt saftevand.

Alt det råberi gav selvfølgelig akut tør hals, så det var nødvendigt med en is.
Vejret var perfekt til en tur i ZOO og det var vi ikke de eneste, der syntes. Der var alt for mange mennesker i haven efter vores mening. Der har været lukket i tre måneder, mens man har lavet noget kloakarbejde og både det og det fine vejr fik selvfølgelig lokket folk af huse.





