One down
Endelig fik jeg has på musen – eller rettere én mus, for jeg tvivler på den har været alene i gården. Sidste år blev der ved med at dukke døde mus op i mit skur.

Her til morgen har jeg også samlet en død mår op, som har ligget ude på fortovet ved busstoppestedet i et par dage. Jeg har gået forbi den flere gange og håbede lidt, at nogen andre ville tage tjansen. Det skete bare ikke. Så efter morgenlufteturen fandt jeg handsker og en pose frem og fik den fjernet.
Om man egentlig må smide døde dyr i restaffald, ved jeg ikke helt – men sådan blev løsningen altså i dag.

Heldigvis er der også masser af liv i gården – og af den mere muntre slags.
Det varer ikke længe, før der bliver fuld gang i fugleforældrene, som skal flyve i pendulfart med mad til sultne unger. Her ved jeg af erfaring, at mejsekuglerne er et kæmpe hit, så jeg har været forudseende og købt ekstra fra Vivara.
Om vinteren rører fuglene dem knap nok, men når ungerne kommer til verden, kan jeg næsten fylde op hver dag. Jeg har en teori om, at det er hurtig energi – lidt ligesom fuglenes version af en energibar – og noget de virkelig kan bruge i den travle småbørnsperiode.

Også Bobben bliver der taget ekstra hånd om.

Som alenehund er han ekstra forkælet og jeg kan tydeligt mærke at han ikke har Irma at lege med mere – og jeg bliver langt oftere budt op til dans og leg.
Den 5. februar fik Bob taget en blodprøve for at undersøge om han skulle have hypothyroidisme (nedsat skjoldbruskkirtelfunktion).
Det var ikke et meget klart resultat, for hans værdier på stofskiftehormonet lå præcis mellem lavt og normalt. Dyrlægen mente, at vi alligevel skulle prøve at behandle ham for hypothyroidisme og han har derfor fået en Eltroxin tablet hver anden dag siden.
På et tidspunkt skal han have taget en kontrol blodprøve, men jeg kan allerede se forskellen på hans pels. Fra at være nærmest nøgen på bugen har han sørme igen fået hår på brystet. Og bag på ørene.
Nu er jeg spændt på, om halen også får sin gamle pragt tilbage – den ligner stadig lidt en halvt afpillet støvkost.


