Skrevet af Mette, torsdag 19. august 2010 kl.14:22
Smalhals

August har været en af de dyre… med ferie, dyrlægeregning, hundepension, knallertreparation, frisørbesøg osv. Og med uforudsete udgifter i den størrelsesorden kan det lynhurtigt blive smalhals, når der kun er en enkel indtægt at gøre godt med.
Poden og jeg blev enige om, at vi den sidste halvdel af måneden skulle leve af, hvad der er i fryseren og købe mindst muligt. Og det er gået fint. Denne uge har jeg faktisk kun brugt 100 kr. på lidt tilbehør og mælk samt 100 kr. på benzin.
Der er derfor plads til “fest” i aften med frisk fisk og lækket tilbehør… vi kan jo sige, at vi fejrer, at jeg har fri i morgen og dermed lang weekend









Anette B skrev den torsdag 19. august 2010 kl 14:26 #
I ønskes hermed en go’ og velfortjent fest
Svar
Mette
torsdag 19. august 2010 kl 20:52
Tak
Svar
Deborah skrev den torsdag 19. august 2010 kl 17:47 #
Jeg ELSKER dit Marilyn Monroe citat i sidebaren. Bare jeg havde tænkt på det
Jeg er STOR fan og har altid været. Så det glæder mig selvfølgelig, at du har hende der.
Kender godt det med smalhals, og skulle leve af fryseren og sådan. Håber I nyder at “slå til Søren” i aften
Svar
Mette
torsdag 19. august 2010 kl 20:56
Det er et citat, som lige nu siger alt om hvordan jeg har det!
Jeg er lidt imponeret over, hvor godt vi har kunnet spise for ganske få penge ved at planlægge og tænke os om… og vi fortsætter, for der er jo stadig langt til den første!
Svar
Deborah
torsdag 19. august 2010 kl 21:02
Ja det kan godt svare sig, at tænke sig om. Og det skader jo ikke. – Citatet, er godt og skønt, når man lige finder et der passer.
Svar