Skrevet af Mette, lørdag 20. februar 2010 kl.17:01
Det bli’r ved…
Det har sneet uden ophør siden jeg slog øjnene op i morges. Jeg vil tro, der er faldet omkring 25-35 cm sne siden i går og fortsætter det, i det her tempo, må vi nok se os “sneet inde” i morgen. Mens tid var tog vi turen ud for at proviantere. Det foregik på gåben i vinteroutfit, med rygsæk og sporhund.
Efter at have luftet hund, skovlet sne og kæmpet os vej til Brugsen, har vi vist fået vores del af den friske luft i dag. Resten af dagen foregår indefor i varmen… poden har Ulsted Kim Hr. Enevold på “Skype” og jeg vil sætte mig med te og en god bog.
Vi får det bedste ud af de forhold vejret byder os… i stedet for at tvære over dét, der ikke blev!








Deborah skrev den søndag 21. februar 2010 kl 08:56 #
Ja der er ligesom heller ikke andet at gøre. Her er temeperaturen faldet fra plus til minus og der fyger en strid og meget kold vind, men ingen sne – endnu
Det lyder slemt oppe hos jer.
Svar